Ponieważ podobno “nie ma czegoś takiego, jak przesadzona autopromocja” – zacznę od polecenia ci własnych książek. Razem z Agatą zatroszczyliśmy się o to, by umieścić w nich dla ciebie najbardziej przydatną i wartościową treść.
Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski: Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce (wydanie II). Gliwice 2018, Helion. Od pierwszego wydania z 2009 roku wciąż pojawia się na listach bestselerów Onepressu.
Agata Rzędowska, Jerzy Rzędowski: Mistrzowskie prezentacje. Slajdowy poradnik mówcy doskonałego (wydanie II). Gliwice 2017, Helion. Z tej książki jestem najbardziej dumny. Docenisz stronę graficzną – treść jest zilustrowana kolorowymi slajdami, zgodnie z tematem.
Polecam również:
Piotr Wasylczyk: Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko. Warszawa 2017, PWN. Miałem wielką przyjemność przeczytać książkę prof. Wasylczyka, wykładowcy fizyki na UW, zanim ukazała się drukiem. Dla ludzi nauki – obowiązkowa!
Garr Reynolds: Zen Prezentacji. Proste Pomysły i Ważne Zasady. Gliwice 2009, Helion. Obrazowość i prostota – to recepta Garra Reynoldsa na dobrą prezentację. Dokładnie tego samego uczę na swoich szkoleniach, dlatego tak spodobała mi się ta książka.
Garr Reynolds: Zen prezentacji – pomysły i projekty. Gliwie 2010, Helion. Druga część poprzedniej pozycji, również inspirowana kulturą Azji (co widać w tytule). Slajdy mają być nie tylko czytelne, ale i piękne. Dużo pomysłów.
Dale Carnegie, Po szczeblach słowa – Jak stać się doskonałym mówcą i rozmówcą. Warszawa 2005, Emka. Klasyka, autora nie trzeba przedstawiać. Swoją pierwszą książkę na temat przemawiania wydał jeszcze w 1915 roku.
Mieczysław Kotlarczyk: Sztuka żywego słowa lub Podstawy sztuki żywego słowa (różne wydania). Jeszcze większa klasyka, raczej na Allegro, ale warto. Nauka wymowy autorstwa twórcy słynnego Teatru Rapsodycznego.
Randy Pausch: Ostatni wykład, Warszawa 2008, Nowa Proza. Książkę przeczytałem jednym tchem, nie mogłem się oderwać. Niesamowita, prawdziwa historia, a w tle przygotowanie prezentacji. Ostatniej w życiu prezentacji.
Matthias Pöhm: Błąd PowerPointa. Jeszcze prezentujesz, czy już fascynujesz? Warszawa 2009, Studio Emka. Autor trochę przesadził pisząc, że “PowerPoint jest zbędny”, ale tylko trochę. Mnóstwo wskazówek, jak prezentować bez slajdów.
Agata Rzędowska (red.): Rozmowy o elektromobilności. Warszawa 2018, Nowe Media 24. Przykład tego, jak można mówić o technologii prostym językiem, co dla mówców i prezenterów jest szczególnie ważne.